Ilonas Linartes-Ružas un Daces Pudānes izstāde MIRKLIS MIERAM

Teksts: Elīna Krupko, Madonas muzeja Mākslas nodaļas vadītāja

Gūt emocijas, apstāties izstādē “MIRKLIS MIERAM” Gads sācies salts un puteņains. Madonas pusē ziema metusi kūleņus no aukstām uz zemām temperatūrām, reti lutinot mūs ar sauli. Februāra vidū aicinām mieru smelties māsu, tekstilmākslinieču Ilonas Linartes - Ružas un Daces Pudānes (Linartes) mākslā Lielajās Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izstāžu zālēs.

Mākslinieces par izstādi: “Ikdienas ātrajā dzīves ritmā mums nav laika apstāties, ieklausīties, ieskatīties, kur nu vēl iedziļināties daudzās mums svarīgās problēmās ārpus darba tiešajiem pienākumiem. Ar šo izstādi, darbiem, kas tapuši mirkļos, kad apzināti piespiežam sevi apstāties, ieklausīties sevī, pavērties apkārt un dot vaļu sajūtām, kas virmo mūsos, atvērt durvis pozitīvajām emocijām, izjūtām un attēlot to ar tekstilmateriālu palīdzību. Mūsu krāsu un formu sajūtā mēs atsakāmies no reālistiskā, stāstošā, bet ļaujamies kompozicionālajiem risinājumiem, kas ir pamats dabā, mākslā. To visu var ieraudzīt ja ir mirklis apstāties un mierīgi bez steigas pavērties apkārt. Latvijas daba ir krāšņa, bet tomēr caur savu pelēko, un smalko miglas toni, šie pelēkie ir daudzveidīgi, smalki pustoņu niansēs. Mūsu darbos pelēkā gradācijas caurvijās ar grafiskajiem risinājumiem un krāsu akcentiem. Tomēr pamatā ir kompozīcijas laukumi ar kuru palīdzību veidojam stāstu par mirkļa izjūtām.

Mirkļa nozīme ar katru gadu pieaug. Atrast mirkli sev, saviem tuvajiem, draugiem un darba biedriem kļūst ar vien grūtāk, bet tas ir tik svarīgi savai garīgajai, intelektuālajai pasaules atjaunošanai un papildināšanai. Savādāk mēs visi ieslīgstam Zudušā laika meklējumos, to restartēšanā, bet šodiena paskrien neievērota.

Mākslinieka pienākums ir tvert mirkli, to iemūžināt caur savu es, un to mēs ar māsu cenšamies darīt.

Savos tekstila darbos izmantojot kompozīcijas izteiksmes līdzekļus attēlojam mums svarīgas tēmas, ainavu, dabas parādības, sajūtas caur krāsu, kas raksturīgas Latvijas ainavā, dabā. Dabā reti ir viena tumšuma pakāpe, pārsvarā gaišais un tumšais kontrastā un neparastā krāsu burvība miglā, rītausmā vai novakarē, un to arī cenšamies parādīt savos darbos, caur savu sajūtu prizmu. Nav sveša arī pilsētas atmosfēra, bet tā retāk vērojama mūsu darbos.

Izstādē būs skatāmi pēdējos divdesmit gados radītie tekstila darbi. Tās ir tekstila audumu aplikācijas, ar autoru veidotajiem audumu krāsojumiem, apdrukām un autortehnikā darinātiem darbiem.”

Gaidām Jūs Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izstāžu Lielajās zālēs uz izstādes “MIRKLIS MIERAM” atklāšanu, tikšanos ar miera noskaņas darbu autorēm Ilonu Linarti – Ružu un Daci Pudāni sestdien – 17. februārī plkst. 13.00  

Izstāde atvērta laikā no 16. februāra līdz 7. aprīlim Madonā, Skolas ielā 10a.

Darba laikiem un aktuālai informācijai sekojiet līdzi mūsu mājas lapā www.madonasmuzejs.lv, Instagram un Facebook profilos:muzejsmadona.

Elīna Krupko, Mākslas nodaļas vadītāja

Vairāk:

https://www.madonasmuzejs.lv/lv/s%C4%81kums/g%C5%ABt-emocijas–apst%C4%81ties-izst%C4%81d%C4%93-%E2%80%9Cmirklis-mieram%E2%80%9D