Marakešā atklāta tekstilmākslinieces Ievas Krūmiņas personālizstāde

Teksts: Dekoratīvās Mākslas un Dizaina Muzejs

Pašā Ziemassvētku priekšvakarā, ar divām plašām atklāšanām – 18. un 20. decembrī – Ellerija un Mārdžorijas Gordonu (Ellery and Marjorie Gordon; ASV/ Maroka) privātajā galerijā Marakešā apskatei tika atvērta izcilās Latvijas tekstilmākslinieces, LMA profesores un Tekstilmākslas katedras vadītājas Ievas Krūmiņas personālizstāde.

Izstāde ir ne tikai nozīmīgs notikums pašas mākslinieces daiļradē, bet arī vērtējama kā būtisks ieguldījums Latvijas un Marokas turpmāko kultūras sakaru veicināšanas jomā.

Filantropi un mākslas mecanāti Gordoni Latvijas tekstilmākslas augsto profesionalitāti bija novērtējuši Madrides Nacionālajā dekoratīvās mākslas muzejā, kur pirms diviem gadiem bija iepazinušies ar Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja organizēto izstādi “Tradicionālais un laikmetīgais. Latvijas tekstilmāksla” (Tradiciόn y modernidad. Arte textil de Letonia). Vēlme iepazīties ar mūsu izcilajiem tekstilmāksliniekiem viņus atveda uz Rīgu un līdz šim nezināmo valsti pie Baltijas jūras – Latviju. Viņi ne tikai iepazinās ar vairāku mākslinieku daiļradi, bet sāka domāt par izstādes sarīkošanu un turpmāku kontaktu veicināšanu starp Latviju un Maroku, kas kļuvusi par abu mākslas entuziastu pēdējo gadu dzīvesvietu.Īpaši viņus uzrunāja tekstilmākslinieces Ievas Krūmiņas darbi, tādēļ māksliniece saņēma uzaicinājumu apmeklēt Maroku un organizēt personālizstādi.

Ieva Krūmiņa auž ļoti smalkus lielformāta gobelēnus un miniatūrtekstilijas, ilustrē grāmatas un rada inovatīvus darbus, eksperimentējot ar dažādiem netradicionāliem (reciklētiem/ recycled) materiāliem. Viņas darbi regulāri saņēmuši izcilu novērtējumu un bijuši godalgoti starptautiskajās konkursa izstādēs daudzviet pasaulē. Pēdējo gadu apbalvojumu skaitā jāmin, piemēram, Galvenā balva 10. Starptautiskā miniaturtekstiliju biennālē Etno Viļņā (Lietuva, 2017), 1. vieta nominācijā Dokumentālā proza, grāmatu mākslas konkursā “Zelta ābele” (Latvija, 2018), Grand Prix – 11. Starptautiskā Baltijas miniatūrtekstiliju triennālē Gdiņā (2019, Polija) u.c. Mākslinieces sešu darbu cikls “Miers ir īss mirklis nebeidzami ilgos karos” (2022., polietilēns, sietspiede, autortehnika) bija iekļauts šovasar organizētajā 7. Rīgas Starptautiskajā tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennālē QUO VADIS?

Ieva Krūmiņa veic lielu darbu jaunās tekstilmākslinieku paaudzes izglītošanā LMA, viņa ir radoši aktīva māksliniece jau trīsdesmit gadu garumā, kas piedalījusies gan Latvijas un Baltijas valstu nozares izstādēs, gan Latvijas reprezentācijas izstādēs ārzemēs un dažādos starptautiskos konkursos. Mākslinieces darbi bijuši izstādīti dažādās valstīs (Somijā, Beļģijā, Polijā, Ķīnā, Francijā, Itālijā, Lietuvā, Igaunijā, Spānijā, Lielbritānijā, Polijā, Azerbaidžānā u.c.), tie iekļauti muzeju kolekcijās un atrodas privātkolekcijās Latvijā un ārzemēs. Arī LNMM kolekcija lepojas ar mākslinieces radošo devumu.

Mākslinieces personālizstādē Marakešā pārstāvēta galvenokārt inovatīvā, pēdējo gadu eksperimentālā mākslinieces daiļrades šķautne. To vidū seši darbu cikli (“Miers ir īss mirkli…”, “Slava”, “Zīmītes draugiem”, “Pļava”, “Mēs”, “Paralēlā dzīve”), desmit atsevišķi kompozīciju risinājumi, viens agrīnāks darbs - triptihs gobelēna tehnikā “Relikvārijs” un 40 oriģinālilustrācijas persiešu dzejnieka Rūmī dzejai.

Izstāde ir patiešām iespaidīga, plaša un pārliecinoša – kā eseja par mākslinieces domām, sapņiem, uzskatiem un pārliecību. Darbu skaistumu un reizē konceptuālo trauslumu augsti novērtēja visi izstādes viesi – Marokas kultūras darbinieki, mākslinieki, diplomātiskā korpusa pārstāvji u.c.. Mākslinieces izstāde lika viņiem apbrīnot darbus, izteikt māksliniecei komplimentus un piedāvājumus jaunai sadarbībai.

Izstāde Marakešā būs apskatāma līdz janvāra beigām.

Vairāk:

https://www.lnmm.lv/dekorativas-makslas-un-dizaina-muzejs/jaunumi/latvijas-tekstilmaksla-maroka-182?fbclid=IwAR3rGcqkg8–lGFH6GpxKKS5JejbexH8r9ZnfPegaQrIVs0VMH0MJU3CDSo