Tekstildarbi no Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja skatāmi Cēsīs izstādē GADU MIJAS RAKSTI

Teksta autors: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska

Tekstildarbi no Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja skatāmi Cēsīs izstādē “Gadu mijas raksti”

Sestdien, 2023. gada 2. decembrī, Vidzemes koncertzālē “Cēsis” tika atklāta krāšņa Latvijas tekstilmākslas izstāde “Gadu mijas raksti” no Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja kolekcijas, kas būs apskatāma divus mēnešus – līdz 4. februārim.

Gada nogales svētku gaidās Vidzemes koncertzāles “Cēsis” mākslas galerijas apmeklētāji varēs iepazīties ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma izciliem tekstildarbiem, kas glabājas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā.

Tekstilmāksla vienmēr bijusi neatņemama Latvijas kultūras sastāvdaļa un sevišķi iemīļota mākslas joma. Tai ir dziļas un vēsturiski noteiktas tradīcijas, kas sakņojas tautas mākslas vērtību pārmantošanā un profesionālajās amata prasmēs. Jāatzīmē tekstilmākslas sasniegumi 20. gadsimta sākumā un īpaši 20.–30. gados – Latvijas brīvvalsts laikā. Tieši šajā periodā svarīgu ieguldījumu nozares attīstībā un nacionālā stila izveidē devuši mākslinieki Jūlijs Madernieks, Ansis Cīrulis, Jūlijs Straume, Arvīds Dzērvītis u.c. Pēc Otrā pasaules kara profesionālās tekstilmākslas skolas evolūciju būtiski stimulēja Tekstilmākslas nodaļas dibināšana Latvijas Mākslas akadēmijā 1961. gadā, kas līdz pat šodienai māksliniekiem nodrošina augstākās profesionālās izglītības iegūšanas iespējas.

Izstāde “Gadu mijas raksti” sniedz spilgtu ieskatu Latvijas tekstilmākslas klasikā, rosinot apbrīnot daudzveidīgu, krāsainu un izteikti individuālu radošo rokrakstu parādi. Darbi atlasīti īpaši domājot par ziemas saulgriežu laiku. Te ir viss: gadumijas tradīcijas, kosmiskās vīzijas, etnogrāfijas mantojuma brīva interpretācija, dabas motīvi utt. Mākslinieki visvairāk iedvesmojas no Latvijas dabas fenomena – četriem gadalaikiem, to harmonisko pāreju, kas veido niansētu un bagātīgu krāsu gammu. Šīs krāsas ir ieaustas latviešu tautas tērpos, cimdu rakstos, un senču unikālo mantojumu radoši transformē mūsu profesionālie tekstilmākslinieki.

Piecpadsmit vērienīgi Lilitas Postažas, Edītes Pauls-Vīgneres, Viestura Bērziņa, Annas Eltermanes, Dinas Stempas, Zentas Loginas un Elīzas Atāres, Ievas Krūmiņas, Dzintras Vilks un Aivas Žūriņas darbi izstādē Cēsīs piedāvā aizraujošu stāstu par Latvijas tekstilmākslas nozares vēsturi un tagadni, atklājot tradīciju spēku un novatorisko meklējumu dažādību.

“Latvijas Nacionālā mākslas muzeja misija ir izglītot sabiedrību un rosināt tās interesi par mūsu mākslas liecībām, akcentējot nacionālās mākslas skolas vietu kultūras vēsturē, un mēs priecājamies par iespēju skatītājus Cēsīs iepazīstināt ar savas kolekcijas dārgumiem. Kādam tas būs pārsteidzošs atklājums, savukārt citiem atkalsatikšanās prieks ar sen neredzētiem darbiem,” saka Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska.

Vairāk:

https://www.lnmm.lv/dekorativas-makslas-un-dizaina-muzejs/jaunumi/tekstildarbi-no-dekorativas-makslas-un-dizaina-muzeja-skatami-cesis-izstade-gadu-mijas-raksti-175[https://www.lnmm.lv/dekorativas-makslas-un-dizaina-muzejs/jaunumi/tekstildarbi-no-dekorativas-makslas-un-dizaina-muzeja-skatami-cesis-izstade-gadu-mijas-raksti-175](https://www.lnmm.lv/dekorativas-makslas-un-dizaina-muzejs/jaunumi/tekstildarbi-no-dekorativas-makslas-un-dizaina-muzeja-skatami-cesis-izstade-gadu-mijas-raksti-175)