Diānas Dimzas-Dimmes personālizstāde IDENTIFIKĀCIJA

Identifikācija

Diānas Dimzas-Dimmes personālizstāde

07.07.–15.08.2023.

Leļļu mākslas un dizaina muzejs / Galerija “Romas dārzs”

Zivju iela 3, Liepāja

No 2023. gada 6. jūlija līdz 15. oktobrim Liepājā, galerijas “Romas dārzs” Leļļu mākslas un dizaina muzejā būs skatāma mākslinieces Diānas Dimzas-Dimmes personālizstāde “Identifikācija”.

Mūsdienu sabiedrībā mums ir daudz iespēju sevi identificēt – pēc tautības, valsts, izcelsmes, dzimuma, dzīvesveida, profesijas, partijas, reliģiskās pārliecības, brīvā laika pavadīšanas utt. Mēs sevi izceļam, “smalki sadalot” svītrkodā.

Es esmu latviete, mani senči nāk no dažādām Latvijas vietām, esmu sieviete, dzīvoju ārpus pilsētas, māksliniece, kristiete, roku dārzu, strādāju muzejā, cenšos ēst Latvijā audzētu pārtiku.

Es domāju, kas mums visiem ir kopīgs? Kopīgs ir ūdens, jo cilvēka ķermenis sastāv no aptuveni 70% ūdens. Dzīvā daba ir atkarīga no ūdens. Un mēs, Latvijā dzīvojošie, noteikti esam ūdens cilvēki, tāpēc ka nevaram iedomāties sevi bez jūras, upes, ezera, dīķa pie mājas… Es varu pabūt pie jūras reizi gadā, bet tas, ka tā ir blakus, man ir ļoti svarīgi. Es jūtos kā zivs ūdenī, lielā brīvība peldēt lielā ūdenī, kas viļņojas apkārt visai zemeslodei un manī, cilvēkos… Mēs esam ūdenscilvēki, mēs peldam kopā…

Izstāde ir vēstījums par to, kas atrodas manā sirdī, kas ir manas dvēseles sastāvdaļas. Ļoti personisks stāsts, kurā ūdenim ir galvenā loma. Strukturēti audekli, darbi piliena formā, kas veltīti ūdens vērtībai, ūdenim kā dzīvības nesējam un manai bērnības brīnumzemei pie jūras. Nelielas gleznas uz plūkstiem (korķi, kas notur tīklus) ir mani autentifikācijas rīki, ikonogrāfiski tēli, kuri notur mani “virs ūdens”.

Diāna Dimza-Dimme

Skaidrojošā vārdnīca

Identifikācija (jeb identificēšana) ir objekta vai subjekta atpazīšana pēc tā identifikatora, kuram jābūt unikālam. Identifikators ir binārais kods, tas var būt realizēts kā simbolu virkne, svītrkods, magnētiskā vai viedkarte, biometriskā pazīme, radiofrekvences identifikācija u.c.

Identifikācija ir nepieciešama, lai objektus atšķirtu vienu no otra. Ir būtiska atšķirība starp objektu un subjektu identifikāciju. Objektu identifikācijai pietiek nolasīt informāciju par identifikatoru, kas saistīts ar šo objektu. Lai pārliecinātos, vai subjekts patiesi ir tas, par ko uzdodas, bez identifikācijas ir nepieciešama arī autentifikācija.

Autentifikācija (jeb autentificēšana) ir attālināts kādas personas atpazīšanas process, subjekta identitātes pārbaude sistēmā. Tas ir nākamais solis pēc identificēšanas, kurā noskaidro lietotāja identifikatoru, bet autentificēšanā nosaka, vai lietotājs atbilst uzrādītajam identifikatoram.

Autentificēšana notiek uz kāda slepena elementa (autentifikatora) pamata, kuru zina gan lietotājs, gan sistēma. Parasti sistēmai nav zināms pats slepenais elements, bet gan kāda informācija, pēc kuras nosaka lietotāja autentiskumu, proti, vai tu esi tā persona, par ko uzdodies. Biežāk izmantotie autentifikācijas (atpazīšanas) līdzekļi ir lietotāja parole, PIN kods vai citi – kodu karte, kodu kalkulators, jaunāki tehnoloģiskie risinājumi.