izstāde FILCA ANATOMIJA

Muzejā Aizkrauklē var iepazīt filca anatomiju

Aizkraukles vēstures un mākslas muzejā apskatāma izstāde “Filca anatomija”, kas iepazīstinās ar neaustās šķiedras apstrādes tehnikas – filcēšanas klātbūtni un dažādību Latvijas tekstilmākslā.

Ekspozīcija ir kā tilts ārējai komunikācijai par laikmetīgo tekstilmākslu, šoreiz vēršot sabiedrības uzmanību uz vienas konkrētas tehnikas interpretāciju dažādu paaudžu mākslinieku darbos.

Lai arī vilnas velšana (filcēšana) ir viena no vissenākajām tekstiltehnikām, Latvijā šī pārsteidzošā materiāla un tehnikas potenciāla iespējas atklātas salīdzinoši nesen – 21. gs. sākumā. Neatkarīgi no tā, ka filcēšanas process ir darbietilpīgs, tam nav nepieciešamas sarežģītas iekārtas vai paņēmieni, tā sniedz iespēju savienot šķiedras nevērpjot un neaužot tās. Latvijā tikai nedaudzi profesionāli tekstilmākslinieki vilnas velšanu izvēlējušies par savu pamattehniku, savos darbos atrādot mūsdienu filca mākslas divejādās tendences – neausta materiāla konceptuālu mijiedarbību formas iegūšanai (skulpturālai filcēšanai), vai plašāk izmantojot tēlojošās iespējas, krāsu un faktūru dažādībai. Skatītājs varēs iepazīt dažādus virzienus, redzot gan grafiskus, gan gleznieciskus, biezus un plānus, gan izšūtus, apdrukātus un dažādām autortehnikām papildinātus filcējumus un filca audumu. Tekstilmākslas darbus var pieņemt gan kā materiālu lietu, tehniski izsmalcināti radītu brīnumu, gan neatkarīgi no izpildījuma – kā prāta un emocionālās pieredzes nesēju.

Izstādē eksponēto darbu autori –Unita Auziņa, Aija Baumane (1943-2019), Ruta Bogustova, Dace Grīnberga, Diāna Janušone, Līva Kaprāle, Kristīne Kligina, Elizabete Klints, Kristīne Krastiņa – Indāne, Andra Kurzemniece, Ruta Linīte, Maija Purgaile, Agnese Ondzule, Baiba Osīte, Anna Pommere, Karīna Štrause, Agnese Tukāne, Signe Zeļeznaka.

Izstāde tapusi sadarbībā ar Latvijas Tekstilmākslas asociāciju, kas kā profesionālu mākslinieku apvienība, dibināta 1994. gada aprīlī. Kā svarīgākais jāizceļ LTA apņemšanās sekmēt mūsdienu tekstilmākslas aktivitātes un veicināt Latvijas tekstilmākslas iekļaušanos pasaules mākslas procesos. LTA kopš dibināšanas brīža ir realizējusi vairāk kā 200 izstāžu projektus Latvijā un sadarbībā ar Latvijas Republikas vēstniecībām ārzemēs, izveidotas izstādes daudzās valstīs: Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Krievijā, Vācijā, Beļģijā, Itālijā, Grieķijā, Norvēģijā, Ķīnā, Spānijā u.c.

Vairāk:

https://staburags.lv/muzeja-aizkraukle-var-iepazit-filca-anatomiju/