Silijas Pogules izstāde "Modulāro saldumu kolekcija"

No šī gada 15. decembra līdz 2023. gada 15. februārim, Ventspilī Ventspils muzejā ir iespēja aplūkot mākslinieces Silijas Pogules izstādes “Modulāro saldumu kolekcija” turpinājumu.

Siljas Pogules tekstildarbu izstādi “Modulāro saldumu kolekcija” mākslas zinātniece Inga Šteimane raksturo šādi: “Pēc tradīcijas ar “saldu” mākslā apzīmē kaut ko pārspīlēti izskaistinātu, jūtelīgu vai banālu. Skaidru likumu nav, taču par gleznu, skulptūru, dzejoli vai dziesmu mēdz teikt: “pārāk salds”, un citi tam piekrīt vai iebilst. “Modulārajā saldumu kolekcijā” saldums radies citādi – tas ir mākslinieces Siljas Pogules apzināti izcelts no garšu un sajūtu pasaules, nolikts uzmanības centrā un apcerēts kā vairāk vai mazāk uzstājīga vēlme. Tas ir izcelts arī no valodas pasaules emocionālai vai kritiskai aplūkošanai – apēst kaut ko saldu, dzīvot “saldi”, saldi aizmigt un sapņot vai gremdēties saldās atmiņās. No dzīves plūduma un ikdienas lietojuma savrupinātais saldums ir koncentrēts, savā ziņā pārspīlēts un norāda, ka māksliniece Silja Pogule saldumu uzlūko konceptuāli. Saldums ir atslēga, saldums ir stāsts un saldums ir noskaņas vadmotīvs izstādei. (..)

“Modulārā saldumu kolekcija” ir dekoratīvas tekstilgleznas, kuras var savietot kā moduļus lielākā formā. Bet katra moduļa kompozīcijā ir strukūras, kas atkārtojas kā abstrakti, deformēti apļi, dinamiski vijumi vai stilizēti motīvi no dabas – kaut kas ainavisks un figurāls arī ir sastopams Siljas Pogules taftingos. Darbu forma atsauc atmiņā Art Deco neremdināmo greznību no 1920.-30. gadu mākslas, kā arī 1950. un 60. gadu ritmizācijas tendences, kas līdzvērtīgās vienībās pārvērta cilvēkus, lietas, ainavu motīvus un abstrakti domājamus laukumus, piešķirot tiem industriālu raksturu. Lai gan unikālas un darinātas ar rokām, Siljas Pogules taftinga tekstilgleznas veidotas arī ar ierīci, ko darbina kompresors, kas daļēji automatizē veidu, kā vilnas dzija tiek piestiprināta audekla pamatnei. Šis process, kurā siltajam, intuitīvajam un lēni meditatīvajam rokdarbam pievienota vēsā, pragmatiskā un popsīgi straujā mašīntehnika, piešķir “Modulārajai saldumu kolekcijai” unikālu raksturu – vieglumu un atvērtību. “Modulārā saldumu kolekcija” ir pārsteigumu, apgalvojumu un jautājumu kolekcija, kuru katrs var brīvi izmantot sava saldumu arhīva pārcilāšanai, modelēšanai un papildināšanai.”

Vairāk:

https://arterritory.com/lv/vizuala_maksla/aktuali/26294-kas_sonedel_notiek_riga_un_latvija?fbclid=IwAR2pKPcF5RvFmCveSa7GQnLNjrwh28t1xWUjzUiyrYdN9thomp8P8lHYzE8

https://muzejs.ventspils.lv/