Sarunas muzejā: Kas ir Ziemeļnieku tehnika?

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā 3. decembrī 14.00 Tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena un Tautas lietišķās mākslas studijas “Dardedze” vadītāja Ingrīda Ozolniece aicina uz sarunu par ziemeļnieku jeb garbārkšu tehnikas pielietojamību tautas mākslā senatnē, etnogrāfiskā mantojuma pieredzi un tā radošu apguvi un popularitāti šodien.

Izstādē “Rok-darbi” latviešu tekstilmākslinieku ziemeļnieku tehnikā darinātie darbi rosina uz pārdomām par tās vēsturisko pieredzi un pielietojamību tautas mākslā Latvijā un Skandināvijā.

Neskatoties uz to, ka Latvijā nav vērojamas tik dziļi izkoptas ziemeļnieku segu darināšanas tradīcijas, kā tas ir Skandināvijā, kur dabas apstākļi vienmēr diktējuši vajadzību pēc siltiem kamanu, ratu un laivu pārsegiem, tautas mākslas pētnieki Latvijā atzīmē faktus, kas liecina, ka šīs tekstīlijas ir bijušas zināmas. Ziemeļnieku bārkšu siešanas tehnika un rotājumi datējami jau ar 18. un 19. gadsimtu, kad bārkšu segas jau darināja un praktiski pielietoja Vidzemē (Ainažos, Rūjienā, Vecgulbenē, Tomē u.c.).

Stāstījumu papildinās vizuāli materiāli un grāmatas, kas kalpojušas kā iedvesmas avots studiju dalībniekiem.

Papildu informācija

  • Muzejā vēlams ierasties aptuveni 10-15 minūtes pirms pasākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantot kases un garderobes pakalpojumus.
  • Noderīga informācija par muzeja pieejamību atrodama šeit.

Vairāk:

https://www.lnmm.lv/dekorativas-makslas-un-dizaina-muzejs/pasakumi/notikumi/kas-ir-ziemelnieku-tehinka-285