Lekcija. Klasiskās vērtības: Tekstilfabrikas “Rīgas audums” mantojums

12.10.2022.17.30

Klasiskās vērtības:

Tekstilfabrikas “Rīgas audums” mantojums

Cikla “Klasiskās vērtības” turpinājumā 12. oktobrī plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Mg. art. Anete Piņķe ievadīs veiktajā pētījumā par talantīgā uzņēmēja Roberta Hirša (1895–1972) 1925. gadā izveidoto tekstila ražotni “Rīgas audums”, kas savulaik ātri kļuva par vadošo modes zīmolu starpkaru Latvijā.

Izmantojot tekstilfabrikas “Rīgas audums” paraugu grāmatas, izsekosim aizraujošajam zīda audumu apdrukas ornamentu ceļam no Parīzes modes namu jaunākajām kolekcijām līdz dāmu apģērbiem Rīgas ielās 20. gadsimta 20.–30. gadu periodā – laikā, kad gatavo apģērbu ražošana vēl nebija ieguvusi masveida raksturu, tāpēc audums kļuva par sinonīmu modei.

Lekcijā atklāsies rūpnieciskā dizaina izstrādes process “Rīgas audums” drukātavā, kas ražotnē pildīja mākslinieciskās darbnīcas lomu, izgaismojot autortiesību izpratni 30. gados, kā arī ieskicējot vairāku latviešu mākslinieku darbību tekstildizaina jomā. Tiks vērtēta fabrikas produkcijas – austo un apdrukāto zīdu, puszīdu un sintētiskās šķiedras – materiālu daudzveidība, analizēta ražotnes 76 gadu pastāvēšanas darbība dažādos laikposmos – gan nonākot Latvijas PSR Vieglās rūpniecības ministrijas pakļautībā, gan pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas.

Lekcija veidota, balstoties uz Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājumā esošajām audumu paraugu grāmatām, kuru rakstos pēdas atstājusi laikmeta mode, tehnoloģiskā un industriālā attīstība, mākslinieku radošie meklējumi un eksperimenti.

Par ciklu “Klasiskās vērtības”

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja piedāvātais lekciju cikls “Klasiskās vērtības” aizsākts 2012. gadā ar mērķi aktualizēt un popularizēt jautājumus par latviešu lietišķās mākslas un dizaina vērtībām no 21. gadsimta skatpunkta. Iepriekšējās sezonas lekciju ieraksti pieejami YouTube kanālā “Mākslas muzeji”.

Vairāk: https://www.lnmm.lv/dekorativas-makslas-un-dizaina-muzejs/pasakumi/notikumi/tekstilfabrika-rigas-audums-207