Izstāde “Lāpām zeķes – lāpām pasauli!?”

9. septembrī plkst.18.00 Siguldas novada Kultūras centrā “Siguldas devons” atklāja izstādi “Lāpām zeķes – lāpām pasauli!?”, kuru veidoja Latvijas Mākslas akadēmijas mācībspēki, studenti un Siguldas novada lietišķās mākslas meistari ekspozīcijai Starptautiskajai Milānas dizaina mesei.

Izstāde “Lāpām zeķes – lāpām pasauli!?” “Siguldas devonā” būs skatāma no 9. līdz 25. septembrim. Tās pamatu veido ekspozīcija, kas šovasar pabijusi starptautiskajā Milānas dizaina mesē, kas ir viena no ietekmīgākajām šāda veida izstādēm pasaulē. Projekts tapa, sadarbojoties Latvijas Mākslas akadēmijai un Siguldas novada Kultūras centram.

Darbs LMA profesoru Barbaras Ābeles un Ievas Krūmiņas vadībā noritēja teju gada garumā, saucot kopā akadēmijas tekstilmākslas, interjera, grafikas dizaina apakšnozaru studentus un rokdarbnieces no tolaik visām jaunā novada lietišķajām studijām. Tikšanās reizēs daudz laika tika veltīts, lai kopīgi eksperimentētu ar materiāliem un idejām, daudz tika runāts un domāts par to, kas ir vēstījums, kuru vēlamies nodot pasaulei un kā mūsu zelta amata prasmes apvienot ar mūsdienīgu dizaina stāstu.

Milānā izstādīto ekspozīciju, kuras devīze ir “Ja vēlies salāpīt pasauli, sāc lāpīt savas zeķes!”, veido divas daļas. Pirmā no tām ataino zeķes dzīves ciklu – no tās tapšanas līdz pilnībā salāpītai zeķei. Zeķes ir Latvijas Nacionālā Vēstures muzejā esošo, ar 18.gs. otro pusi datēto zeķu kopijas un tās darinājušas Siguldas novada amatnieces no Mālpils Kultūras centra Tautas lietišķās mākslas studijas “Urga”, Mores Tautas nama lietišķās mākslas kolektīva “Mores rokdarbnieces” un Siguldas pagasta Kultūras nama Tautas lietišķās mākslas studijas “Vīgrieze”.

Savukārt otra daļa ir lielizmēra tekstīlija, kuru veido gandrīz pustūkstotis ar rokām adītu zeķu. Aicinājumam ziedot savas sadilušās vai bez pāra palikušās zeķes atsaucās vairāki simti cilvēku gan Siguldā, gan Rīgā. Tāpēc iespējams, ka izstādes apmeklētāji šajā savdabīgajā zeķu paklājā atradīs arī savu reiz mākslas darbam ziedoto zeķi!

Izstādē LĀPĀM ZEĶES – LĀPĀM PASAULI!? skatāmi arī citi darbi, kuri iedvesmojuši tās veidotājus, interesentiem būs iespējams uzzināt vairāk arī par Milānā izstādītās ekspozīcijas tapšanu.

Instagram zeķu stāstus variet meklēt @start.mending

Ar vilnas zeķes palīdzību nestais vēstījums par tradīciju spēku un lietu ilgtspējību Siguldas devonā skatāma darba dienās no plkst. 10.00 līdz18.00, sestdienās – no 10.00 līdz 16.00. Ieeja izstādē ir bez maksas.

Vairāk : https://www.facebook.com/siguldasdevons/posts/pfbid023gCo28YFXozhDFyeE7aLTESvUDdbHu2HQJQqPxfh2LwP75GJGQpQjRfxMe7DvvxKl