“Riga TechGirls” apmācības programmas dalībnieces Irēna Andrejeva un Klāra Grundšteine

Mācību dalībnieces sociāli interaktīvā hibrīddizaina projekta iidziiba veidotājas Irēna Andrejeva un Klāra Grundšteine Foto: Reinis Hofmanis

Riga TechGirls mācībās digitālās prasmes ir apguvuši 1113 radošo nozaru pārstāvji

Autors: Anda Asere

Lai veicinātu Latvijā plašāku tehnoloģiju pielietojumu mākslinieku, mūziķu, arhitektu, aktieru un citu radošo industriju pārstāvju vidū, biedrība “Riga TechGirls” bez maksas ir apmācījusi 1113 šo nozaru profesionāļus. Mācībās iegūtās digitālās prasmes ļaus izmantot modernākās iespējas sasniegt plašāku auditoriju arī digitālajā vidē un būt konkurētspējīgākiem arī globālajā tirgū.

Vairāk nekā trīs mēnešus garās mācībās radošo nozaru pārstāvji ir apguvuši gan teorētiskās zināšanas, gan arī darbnīcās praktiski izmēģinājuši jauniegūtās prasmes. Mācības vadīja 34 lektori – ne tikai no Latvijas, bet arī ASV un Nīderlandes.

“Izstrādājot šo programmu, “Riga TechGirls” mērķis bija pēc iespējas cilvēcīgāk ierādīt radošo, kultūras un mākslas industriju pārstāvjiem tieši ar viņu darbu saistītās šobrīd pieejamajās tehnoloģiju iespējas un kā tās var palīdzēt viņu ikdienā,” norāda programmas vadītājs Pauls Siliņš.

Organizatori vēlējās arī sniegt iedvesmu izmēģināt šīs iespējas un padomāt mazliet ārpus ierastajiem ikdienas darbu rāmjiem. “Mums, “Riga TechGirls”, ir ārkārtīgs prieks par visām dalībniecēm un dalībniekiem, kuri bija gatavi piekrist šim trīs mēnešu izaicinājumam ar mērķi paplašināt savu skatījumu!” piebilst P. Siliņš.

Ieguldījums radošo nozaru pārstāvju nākotnē

Kultūras ministrs Nauris Puntulis akcentē, ka “Riga TechGirls” sniegtā iespēja – digitālo prasmju mācības – ir svarīgs ieguldījums radošo nozaru pārstāvju nākotnē.

“Savā ziņā to var vērtēt kā labu starta kapitālu, lai tuvākajos gados tam būtu redzami augļi. Mūsdienās radošo industriju pārstāvju arsenālā esošās digitālās prasmes ir viens no būtiskākajiem darba instrumentiem,” saka N. Puntulis.

Radošo nozaru tehnoloģiju mācību dalībnieki apguva tādas tēmas kā lietotāja pieredzes dizains jeb UX, digitālais mārketings un e-komercija, digitālie sadarbības rīki, citas mūsdienās aktuālās tehnoloģijas. Programmā dalībnieki tika iepazīstināti arī ar “Google Drive”, “Trello”, “Slack”, “Notion”, “Miro”, “Canva”, “Mozello”, kā arī apskatīja tādas tēmas kā virtuālo realitāti, lietotāju radītu saturu, mākslīgo intelektu, 3D printēšanu, dizaina domāšanu u.c.

Vienas no “Riga TechGirls” radošo nozaru tehnoloģiju mācību absolventēm ir sociāli interaktīvā hibrīddizaina projekta “iidziiba” veidotājas Klāra Grundšteine un Irēna Andrejeva. Lai arī viņas jau bija iemēģinājušas un izmantojošas vairākas tehnoloģiju iespējas savā radošajā biznesā, mācības ir ļāvušas Klārai un Irēnai iemācīties strādāt vēl efektīvāk. “Līdz šim ir sanācis pāris digitālās lietas patestēt – pašu spēkiem izveidota sava mājaslapa, internetveikals “etsy” platformā, blogs. Tomēr līdz šai programmai, nekad nebija 100% skaidrības, kāpēc kāda no šīm lietām darbojas un kāpēc nonīkst. Tieši šajās mācībās izveidojās izpratne par to, kad un vai konkrētajā attīstības brīdī ir nepieciešams savs internetveikals, blogs utt.” stāsta Klāra.

Izglīto arī 2174 skolotājus

Radošo profesiju pārstāvji tika apmācīti specializētajā digitālo prasmju bezmaksas mācību programmā “Cilvēcīgi par tehnoloģijām”, ko “Riga TechGirls” šogad īsteno sadarbībā ar “Google.org”. Tajā ir apmācīti arī 2174 skolotāji, rakstīja Labs of Latvia.

Mācību saturs skolotājiem tika veidots tā, lai mācībspēki iegūtu ne tikai teorētiskas, bet arī praktiskas zināšanas par to, kā efektīvāk savā darbā izmantot dažādus digitālos rīkus un ar savu kompetenci vairotu arī skolēnu digitālās prasmes. Tā kā mācības notika tiešsaistē, tajās iesaistījās arī latviešu valodā runājoši skolotāji no ārzemēm – Kanādas, Beļģijas, Lielbritānijas, Vācijas, Francijas, Spānijas, ASV un Nīderlandes.

“Cilvēcīgi par tehnoloģijām” programmā gada nogalē tiks organizētas mācības arī veselības aprūpes speciālistiem.

Iedvesmo un izglīto sievietes

“Riga TechGirls” ir pirmā organizācija Latvijā, kuras mērķis ir iedvesmot un izglītot sievietes apgūt tehnoloģiju prasmes un veicināt viņu iespējas darboties tehnoloģiju jomā. “Riga TechGirls” organizē dažāda veida pasākumus un mācības gan iesācējām tehnoloģijās, kuras vēlas pārkvalificēties vai papildus apgūt digitālās prasmes, gan jaunajām speciālistēm, kuras vēlas attīstīt karjeru tehnoloģiju jomā, kā arī skolniecēm un studentēm, lai veicinātu meiteņu interesi par tehnoloģiju iespējām.

Viena no “Riga TechGirls” aktivitātēm ir mentoru programma. Pērn tai pieteicās rekordliels sieviešu skaits – 1029, rakstīja Labs of Latvia. Programma norisinās jau trešo gadu, tā tiek nodrošināta sadarbībā ar “Women Go Tech” un “Google.org”. Programmas mērķis ir dot iespēju sievietēm spert pirmos soļus IT pasaulē, sniegt atbalstu talanta attīstībā, kā arī atbalstīt tās, kuras jau darbojas šajā nozarē. Pirmajā gadā programmā piedalījās 50 dalībnieču, otrajā – 260.

Cita “Riga TechGirls” aktivitāte ir mācības “Iepazīsti tehnoloģijas”. Pērn tām pieteicās rekordliels dalībnieču skaits – teju 6000 sievietes, rakstīja Labs of Latvia. Mācības “Iepazīsti tehnoloģijas” norisinās otro gadu. 2020. gadā tām pieteicās vairāk nekā 3700 sievietes un programmu absolvēja 1500 dalībnieces.

“Sieviešu iesaiste tehnoloģiju jomā nav svarīga tikai tāpēc, ka vajadzīgs dzimumu līdzsvars. IT joma ir viena no visstraujāk augošajām un vislabāk atalgotajām nozarēm Latvijā, tāpēc sieviešu iesaiste tehnoloģijās ir svarīga visai sabiedrībai. Ja sievietes dzīvo labāk, tad visa sabiedrība dzīvo labāk. Mums visiem vajadzētu atbalstīt plašāku sieviešu un meiteņu interesi, izglītību un prasmes tehnoloģijās – mūsu visu nākotnes jomā, kas ir radoša, aizraujoša un pieejama ikvienam,” iepriekš norādījusi “Riga TechGirls” vadītāja Anna Andersone.