Izstāde NEPIESĀRŅOTAS AINAVAS

Igauņu mākslinieces Ulles Rādikas izstāde NEPIESĀRŅOTAS AINAVAS

Februārī mūsu kaimiņi - Igaunijas Republika atzīmē savu 104. gadadienu. Jau desmito gadu februāris ir Igaunijas mēnesis arī Rīgas Latviešu biedrībā.

Šogad Rīgas Latviešu biedrība sadarbībā ar biedrību „Estonia” (Igaunija) aicina uz igauņu tekstilmākslinieces Ulles Rādikas izstādi “Nepiesārņotas ainavas”.

Rīgas Latviešu biedrības un biedrības “Estonia” draudzība nu jau desmito gadu atved uz Rīgu igauņu mākslinieku darbus. Biedrība „Estonia” ir viena no senākajām Igaunijas igauņu organizācijām, dibināta 1865. gadā. Tās loma Igaunijas nacionālās kultūras un identitātes veidošanā sasaucas ar Rīgas Latviešu biedrības vēsturisko lomu mūsu valstī. Arī mūsdienās biedrība „Estonia” turpina darboties igauņu nacionālās kultūras un mākslas laukā, pulcējot savu biedru vidū ievērojamus kultūras, mākslas un izglītības darbiniekus. Rīgas Latviešu biedrību un biedrību „Estonia” vieno sadarbības saites. Biedrība „Estonia” savulaik rīkojusi latviešu tekstilmākslinieku izstādes Igaunijā, savukārt Rīgas Latviešu biedrība RLB nama Baltajā zālē piedāvā iepazīties ar igauņu tekstilmākslinieku daiļradi.

Igauņu mākslinieces Ulles Rādikas tekstilmāksla skatītājus vienaldzīgus neatstāj – tiek gūtas pozitīvas emocijas un spēcīga enerģija. Krāsainās un apjomīgās kompozīcijas fascinē, iedveš optimismu un rada atklāšanas prieku. Mākslinieces emocionālie un izteiksmīgie darbi gadu desmitiem bagātinājuši Igaunijas tekstilmākslu. Ulles Rādikas darbi ir novatoriski un unikāli, tajos atspoguļojas mākslinieces daiļrades periodu raksturīgais rokraksts. Apdrukāto un apgleznoto tekstiliju, kas veidotas kā interjera elementi, estētika neapšaubāmi ir stipri ietekmējusi Igaunijas kultūrainu. 70. gadu beigās Ulle Rādika bija tekstilmāksliniece, kuras darbs vienkāršus dizaina priekšmetus pārvērta patstāvīgos, vērtīgos mākslas objektos. Izstādēs un interjera projektos māksliniece prezentējusi drukātas un gleznotas izteiksmīgas kompozīcijas, kas radītas īpašās, māksliniecei vien raksturīgās tehnikās. Viņas darbi dominē telpā kā galvenais dizaina elements, radot īpašu gaisotni. Ulles Rādikas māksliniecisko sniegumu raksturo lakoniska pieeja un īpašs jūtīgums. Viņa ir lieliska koloriste un viņas darbu tehniskais risinājums ir izcils.

Ulle Rādika uzrunā Latvijas skatītāju : „Strauji mainīgajā pasaulē līdzās jauniem materiāliem un tehniskajām iespējām man joprojām svarīga ir gleznošana ar roku un daudzslāņu trafaretu druka. Mani darbi ir brīvi no nenozīmīgām detaļām un objektiem. Šeit jūs atradīsiet visu – krāsas, noskaņas un jūtas. Ceru, ka skatītājs piedzīvos atklāsmes prieku un dažādas emocijas! Tos īpašos brīžus, kas mani iedvesmojuši šo darbu tapšanā.“

Izstāde apskatāma RLB Baltajā zālē no 2022. gada 4. februāra līdz 6. martam darba dienās no plkst. 10.00 līdz 18.00.

Izstādes atklāšana - piektdien, 4.februārī plkst. 16.00. Izstādes atklāšanā piedalīsies Igaunijas Tekstilmākslas asociācijas un biedrības „Estonia” pārstāvji.

Mākslas darbu radīto gaisotni muzikāli papildinās jauna, daudzsološa pianiste – NMV E. Dārziņa mūzikas skolas I kursa klavierspēles audzēkne Anna Linda Rūtenberga.

Teksts - Rīgas Latviešu Biedrība

Vairāk: https://www.rlb.lv/