AINAS MUZES tekstīliju izstāde BEZGALĪGAIS PAVEDIENS

Ainas Muzes (1943-2017) tekstiliju izstāde „Bezgalīgais pavediens” apskatāma no š. g. 3. līdz 31. janvārim Rīgas Latviešu biedrības nama Baltajā zālē.

No 20. gs. 60.gadiem Ainas Muzes vārds nesaraujami saistīts ar Latvijas tekstilmākslas uzplaukumu, un viņas darbi pamatoti tiek ieskaitīti Latvijas tekstilmākslas „Zelta fondā”.

Aina Muze ir viena no redzamākajām latviešu tekstilmākslas nozares pārstāvēm, un viņas radošais mantojums apliecina, ka viņa allaž radusi novatoriskus ceļus, ieviešot arī savus mākslinieciskos meklējumus dažādās tekstilmākslas jomās. Māksliniece strādājusi daudzveidīgās aušanas tehnikās, bet viņas profesionālais sniegums visspilgtāk atklājas lielformāta gobelēnu kompozīcijās, tur rodami gan abstraktu formu risinājumi, gan stilizēti figurāli motīvi, paužot folkloras, vēstures un sakrālās tēmas emocionāli piesātinātās zīmēs un simbolos.

Vairāk nekā divdesmit gadus paralēli gobelēniem meistare darinājusi tekstilmozaīkas. Šajā tekstilmākslas jomā Aina Muze izmantoja dažādas faktūras un struktūras audumus, centās tos savienot, apvienot ar izšuvumu, apdruku un citām tehnikām, pārveidojot to laikmetīgā mākslas izteiksmē atkarībā no tematiskās ieceres. Mākslinieciskās izteiksmes ziņā viņa iemīļojusi vairāk runāt dekoratīvos vispārinājumos, laukumos, līniju ritmu vai tonālo pāreju valodā. Darbos nav sīkumainības, tie pārsteidz ar vērienu, kompozicionālās atvērtības principu, kas sasaucas ar pašas mākslinieces būtību. Perfektā tekstilmozaīkas tehnikas prasmju izkopšana bija arī labs pamats, regulāri pasniedzot tekstilmozaīkas kursus Vācijā, Francijā, Anglijā, Krievijā, Kanādā un citviet pasaulē. Esot Latvijas Mākslas akadēmijas pedagogs, māksliniece izveidoja Tekstilmākslas nodaļas maģistrantūrā speciālu programmu un tekstilmozaīkas kursu, organizēja studentu darbu izstādes Latvijā un ārpus tās, nodibināja Latvijas Tekstilmozaīkas asociāciju. Ainas Muzes idejas turpina dzīvot studentos, bet viņas darbi rodami baznīcās, daudzos muzejos un privātkolekcijās visā pasaulē.

Mākslinieces radošajam veikumam veltīta Ainas Muzes fonda izdotā grāmata „Bezgalīgais pavediens”, kas tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas Domes un „Arctic Paper” atbalstu. Uz grāmatas atvēršanas pasākumu aicinām Rīgas Latviešu biedrības nama Baltajā zālē 10. janvārī plkst. 17.00.

vairāk :

http://www.rlb.lv/