Radošā darbnīca ar mākslinieci Elīzu Māru: IZŠUJOT NOSTAĻĢIJU - BUFETES STIKLA RAKSTI

Attēls: Elīza Māra. Foto: Artūrs Kondrāts

Programmas “Vārds dizainam” 11. sezonas ietvaros Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina uz darbnīcu ar mākslinieci un kultūras mantojuma speciālisti Elīzu Māru, lai caur radošu procesu iepazītu nostalģijas un kultūras mantojuma nozīmi, vienlaikus apgūstot savdabīgas izšūšanas tehnikas.

Nostalģija ir unikāls fenomens, kas apvieno pagātnes pieredzi un emocionālu sasaisti ar tagadni, piešķirot nozīmi īpašiem mirkļiem un simboliem. Māksliniece Elīza Māra darbnīcā piedāvās izzināt nostaļģijas un kultūras mantojuma saikni, radot slīpētā stikla motīva izšuvumu, kas iedvesmots no klasiskajām Latvijas laika bufetēm. Norises laikā viņa demonstrēs dažādus dūrienus, tehnikas un materiālu – diegu un pērlīšu – izmantojumu, lai panāktu stikla un gaismas spēles efektu. Šis specifiskais izšuvums tagad mūsdienās apvieno un iemūžina īpašo svētku trauku un bufetes estētiku.

“Nostalģija ir kā spogulis – atskaites punkts, uz ko tiecamies vai pēc kā ilgojamies. Tā reizēm ir sajūta par nākotni, ar klusu smeldzi apzinoties, ka nekad vairs nebūs tā, kā ir tagad. Šī apziņa piešķir lielāku nozīmi pašreizējam mirklim. Mēs bieži nostalģējam par Latvijas laikiem – bufetēm, apaļajiem galdiem, vecmāmiņas klātajiem svētku galdiem un bufetē rūpīgi glabātajiem svinību traukiem. Varbūt arī vecmāmiņa nostalģē, bufetē aiz stikla ieliekot kādu mazbērnu fotogrāfiju,” stāsta darbnīcas vadītāja Elīza Māra.

Mākslinieces Elīzas Māras medijs mākslā ir roku izšuvums, ar kuru savā radošajā darbībā pievēršas Rīgas mikrorajonu pētniecībai un interpretācijai. Viņa ir ieguvusi bakalaura grādu izšūšanā ar roku prestižajā Karaliskajā Rokdarbu skolā (Royal School of Needlework) Lielbritānijā un ir pirmā latviete, kas absolvējusi šo programmu. Pagājušajā gadā Elīza tika iekļauta Mikelandželo fonda veidotajā starptautiskajā amatniecības meistaru ceļvedī “Homo Faber”, kurā izcelti pasaules izcilākie amatniecības un dizaina pārstāvji. Šogad viņa ieguvusi maģistra grādu Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras mantojuma pārvaldības un komunikācijas programmā, izstrādājot pētījumu par mikrorajonu sadzīves praksēm kā neērto nemateriālo mantojumu. Līdz šim lielākais Elīzas projekts ir apskatāms Latvijas Nacionālā rakstniecības un mūzikas muzeja ekspozīcijā “Dziesmusvētku telpa” – Līgo karoga kopija, kas tika izstrādāta Ineses un Ivara Mailīšu darbnīcā.

Dalības maksa: Bez maksas

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu kopš 2012. gada notiek neformālās izglītības programma ”Vārds dizainam”. 11 gadu laikā pasākumi dažādām auditorijām – skolēniem, dizaina studentiem, nozares profesionāļiem, pedagogiem, dizaina entuziastiem u.c. – pulcējuši tūkstošiem interesentu klātienē un tiešsaistē, kļūstot par vienu no zināmākajām un plašākajām izglītības programmām Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrā.

Vairāk:

https://www.lnmm.lv/dekorativas-makslas-un-dizaina-muzejs/pasakumi/darbnicas/izsujot-nostalgiju-bufetes-stikla-raksti-1124